لوله گذاری داخل تراشه

لوله گذاری تراشه

این کار برای

  • باز نگه داشتن راه هوایی
  • ساکشن ترشحات ریه-کاهش فضای مرده تنفسی
  • اعمال فشار مثبت بر ریه ها
  • پیشگیری از آسپیراسیون ترشحات معده به ریتین(با پر کردن کاف).انجام میشود

انواع لارنگوسکوپ

  • میلر(یا تیغه مستقیم که در اطفال کاربرد زیادی دارد)
  •  مکینتاش(یا تیغه خمیده با بیشترین مورد مصرف)
  •  لارنگوسکوپ فیبروپتیک ( که انعطاف پذیر بوده و در موارد لوله گذاری مشکل استفاده می گردد ودر همه مراکز وجود ندارد.از این وسیله برای معاینه راه هوایی فوقانی -لوله گذاری در پوزیشن دمر- بررسی صدمه حنجره بهره می گیرند.

مکینتاشمیلفر

ملاحظات خاص در لوله گذاری تراشه:

  • انتخاب لوله با قطر و طول مناسب
  • کنترل قطر داخلی لوله از نظر عدم وجود انسداد(به صورت غشاء نازک از جنس خود لوله)
  • سلامت کاف( تست شود)-کنترل لارنگوسکوپ ( نور کافی)-سلامت ماسک ها و وجود ایر وی-سرنگ هوا برای پر کردن کاف-ژل لوبریکانت-استیلت-پنس مگیل.

شاخص هایی که نشان میدهد لوله گذاری آسان است یا مشکل؟

-فک تحتانی جلو آمده(دیدن حنجره را دچار اشکال میکند-تیغه بزرگتر یا تیغه مستقیم بهتر است)

-عدم توانایی در باز کردن دهان(آنکلیوزمفصل گیجگاهی فکی و یا تریسموس- پیش آگهی خوب نیست-لوله گذاری مشکل است -بهتر است در حالت بیداری و اسپری لیدو کایین لوله گذاری شود و رفلکس بلع از بین نرود)

-دهان کوچک که لارنگوسکوپ فضای مانده را پر می کند.

-دندان های جلو آمده یا شل بودن آنها(هیچگونه فشار به آنها وارد نشود واز نظر خطر شکستن دندان ویا افتادن به حلق مشاوره دندانپزشکی قبل از عمل الکتیو بهتر است.در موارد اورژانس اگر بیمار هوشیار است توضییح داده شود که احتمال دارد که دندان شل صدمه ببیند.)

چاقی و کوتاه بودن گردن(حنجره بالاتر از محل طبیعی قرار میگیرد و استفاده از استیلت ممکن است سودمند باشد

عوارض لوله گذاری تراشه

آسیب به لب ها-شکستن دندان-خراشیدگی حلق-کنده شدن بافت آدنویید-خونریزی زیر مخاطی تار های صوتی-خونریزی از بینی-آمفیزم مد یاستین یا زیر جلدی-پنوموتراکس-ورم حنجره وادم تراشه و عفونت راه هوایی-حساسیت به ژل لوبریکانت-زخم تار های صوتی -زخم مخاط قدامی تراشه به خاطر تحریک و حرکت لوله -فلج تار های صوتی -آسپره نمودن بیمار-لذا لوله گذاری توسط فرد ماهر و بدن اعمال خشونت انجام شود.

نحوه لوله گذاری تراشه:

ارتفاع تخت را صورت بیمار درسطح گزیفویید ما قرار گیرد.زیر سر افراد بزرگسال یک بالش کوچک قرار دهید و در پوزیشن sniffing (پوزیشنی که در این حالت راه هوایی مستقیم و دید خوبی دارد) قرار دهید. لارنگوسکوپ را در دست چپ بگیرید (انگشتان به صورت پلکانی در دسته و تیغه قرار میگیرد)وهرگز به صورت مشت بسته در دست نگیرید سپس با استفاده از انگشت شست و اشاره دست راست آرواره ها را از هم جدا کنید تا لبها بین لارنگوسکوپ و دندانها فشرده نشود.تیغه از کنار راست زبان عبور دهید و کم کم به سوی مرکز و طرف چپ هدایت کنید (زبان جارو میشود) نوک تیغه لارنگوسکوپ بین اپی گلوت و قاعده زبان قرار گیرد و حالا بدون فشار به دندان ها و اهرم کردن لارنگوسکوپ به بالا وجلو برده شود که در این حالت لیگامانهای هیپو گلوتی کشیده می شود و اپی گلوت به بالا وبه طرف تیغه خم می شود حالا گلوت را میبینید و بآسانی لوله گذاری را می توانید انجام دهید .فقط کافی است کاف لوله تراشه از گلوت عبور کند . کنترل صدای تنفسی ریتین با فشرده بگ و اطمینان از صحت کار و فیکس کردن درست لوله تراشه.هرگز اعتماد بنفس خود را از دست ندهید چون شما راه باز کردن راه هوایی و حفظ آنرا میدانید .موفق باشید.

 

حامدرداییحامدردایی

 

مدت زمان لوله گذاری تراشه

یک دقیقه است. یا اینکه نفس خود را حبس کنید زمانی که خودمان نیاز به تنفس مجدد پیدا کردیم باید سعی در لوله گذاری را خاتمه وپس از o2 تراپی مجددا" سعی کنیم.هرگز بیمار هیپو کسی را تحمل نکند.یک ایروی مناسب نیز در دهان قرار دهید .

لوله گذاری تراشه در اطفال

 چند تفاوت در آناتومی اطفال وجود دارد که لوله گذاری را مشکل میکند:

زبان بزرگ-گردن کوتاه-فک تحتانی کوچک-تارهای صوتی در محلی بالاتر (محاذات c4) قراردارد ولی در بالغین در محاذات c6 .-اپی گلوت باریک و دراز و U شکل که با تار های صوتی زاویه 45 درجه میسازد.

باریکترین قسمت در قسمت غضروف کریکویید است(به همن علت در اطفال از لوله تراشه بدون کاف استفاده میشود چون با پر کردن کاف به این ناحیه فشار وارد شده باعث ادم و انسداد مجرا میگردد . لوله تراشه بدون کاف تا 8 سالگی مورد استفاده قرار می گیرد(در بالغین باریکترین قسمت ناحیه تار های صوتی است) ضمنا" تنفس در نوزادان از را ه بینی است و اساسا" دیافراگماتیک (هوای اضافه اگر وارد معده نوزاد شود مستعد اختلال تنفسی میشود).از لارنگوسکوپ تیغه مستقیم در نوزادان و شیر خواران استفاده میشود(میلر شماره صفر برای نوزادان و یک برای شیر خواران).ماسک رندل بیکر ساکrendel-baker-soucec بدون بالشتک در نوزادان به دلیل نداشتن فضای مرده بهتر است.snifing position بهترین است واکستانسیون زیاد باعث اشکال در دیدن حنجره می شود و به جای کاف از پگ حلقی استفاده میشود (گاز نمدار طوری که حتی یک قطره آب از آن نچکد).

/ 3 نظر / 212 بازدید
محمدجواد نصیری

salam dooste man biya link konim man ro ba hooshbarane javane oloom pezeshki qom link kon. be weblogam biya va begoo ba che esmi linket konam

م

سللللاااااااممم خوبید؟ من یه سوال دارم شما از لوله گذاری اینا صحبت کردید حالا من یه سوال دارم نمیدونم رشته اتون پزشکی هست یا پرستاری فقط میخوام بدونم اگه لوله تراشه تاریخش گذشته باشه و مثلا به اندازه ی یک سال تاریخش گذشته ممکنه برای بیمار مشکلی پیش بیاد این مسئله برای من مهمه اگه جواب بدید ممنون میشم یا حق[قلب][خداحافظ]

م

خیلی وقت هست به وبلاگتون سر نزدید کاش سر بزنید میدونید وبلاگ جالبی دارید من رشته ام حسابداری هست فعلت جایی مشغلوم که به وسائل پزشکی ربط داره ممنون میشم جواب سوالمو بدید